Kam nejlépe umístit terasu?

Krásná a útulná terasa bývá často největší dominantou zahrady. Kromě toho na ní lze trávit prakticky celý den od jara až do podzimu; k tomu je však nutné ji nejen optimálně vybavit kvalitním nábytkem či doplňky, ale také správně umístit. Při stavbě terasy se můžeme setkat s tím, že vlastně nevíme, na kterou stranu domu bude lepší ji orientovat.

Máte rádi slunce a chcete na terase odpočívat hlavně v létě při pobytu u bazénu? Nebo spíše preferujete úkryt před paprsky ve stínu? Tyto otázky hrají hlavní roli při výběru vhodného místa. Pojďme se tedy podívat na to, kam je nejlepší terasu směřovat.

Kuchyně vždy na blízku

Opravdu mnoho majitelů různých zahradních přístřešků, pergol teras či altánů doslova milují venkovní stolování. Jistě si ho po výstavbě zamilujete také, protože na čerstvém vzduchu prostě chutná lépe. Aby však bylo servírování pokrmů příjemnější, je vhodné, aby se terasa nacházela co nejblíže kuchyni.

Máte-li v kuchyni francouzské okno či dveře na zahradu, bude naprosto ideální umístit posezení do těchto míst. Oceníte to také při grilování, případných oslavách a podobně. S jídlem i nádobím nebude nutné chodit tam a zpět přes půl zahrady a z terasy se tak stane spíše venkovní jídelna nenuceně spojená s interiérem.

zastínění terasy

Jih nebo sever?

Pokud vám až tak nejde o stolování jako o odpočinek na čerstvém vzduchu, nabízí se otázka, zda máte raději opalování, slunce a teplo, nebo spíše preferujete relax ve stínu. Jste-li nakloněni spíše první variantě, rozhodně směřujte terasu na východ či dokonce na jih. V tomto případě je však vhodné popřemýšlet nad nějakým zastíněním terasy.
Není nutné volit pevnou střechu, dnes už na trhu najdeme mnohem více možností. Mezi ty mohou patřit buď klasické roletové markýzy, ale i jejich modernější a odolnější verze, nebo například zástěny, které fungují na principu žaluzií a jsou tvořeny pohyblivými deskami, které lze otevírat a zavírat podle potřeby. To stejné platí i pro umístění terasy na sever. V tomto případě vás zastřešení či nějaký z výše uvedených systémů stínění bude chránit například před deštěm či větrem.

Držte se prostorových i časových možností

Ne každý z nás má však na výběr, zda terasu umístí ke kuchyni, na jih, východ či západ. Někdy se jednoduše nabízí pouze jedna možnost, a tak je nutné se s ní spokojit. V tomto případě opět přizpůsobíme vzhled i funkčnost terasy danému umístění.
Co se týče času – nemáte-li v plánu doslova rozkopat půlku zahrady a trávit svůj čas pokládáním zámkové dlažby, zvolte variantu dřevěné terasy. Podlahu tvoří jednoduše sestavitelná terasová prkna z moderního WPC či klasického přírodního dřeva a ze stejného materiálu může být i montovaný přístřešek, který dáte do kupy za pár hodin.

Spojení se zbytkem zahrady či bazénem

Výše zmíněná terasová prkna ze dřeva či WPC skvěle zapadnou do konceptu každé zahrady. Jejich přírodní vzhled nijak nenarušuje „přírodní idylku“ a hodí se ke každému domu. Chcete-li spojit posezení s prostorem u bazénu, jedná se o ideální řešení. Dřevo vás v létě na rozdíl od betonu či dlažby nespálí a použijete-li stejné materiály v celé zahradě, bude prostor působit sladěně a jednotně.
Takového spojení lze samozřejmě dosáhnout i při použití jiných materiálů, například již zmíněné dlažby (zámkové i klasické betonové). Ty jsou vhodné v případě, že preferujete bezúdržbový materiál, protože dřevo přece jen čas od času potřebuje ochranný nátěr. To se však netýká WPC, které sice vypadá jako dřevo, a dokonce je jím částečně tvořeno, nicméně oplývá vlastnostmi umělých materiálů.

Většina malých staveb jako je terasa, altán nebo pergola nepotřebuje žádnou administrativu a není potřeba podávat na stavební úřad žádost na stavbu. Podmínkou je splnění velikosti do 25 m2 a umístění alespoň 2 metry od sousedů.