Při volbě vhodné podlahy venkovní terasy je nutné myslet na mnohem více věcí, než je tomu u krytin interiérových. Levná podlaha na terasu z nekvalitních materiálů nebo neodborného zpracování nevydrží dlouho a s postupem času vás vaše terasa, která by měla být místem odpočinku, spíše štvát. Důležité je, aby zvolený materiál odolával všem povětrnostním podmínkám jako je mráz, déšť i přímé slunce. Současně by však měl její design zapadat do celkového vzhledu vaší zahrady a ladit také s domem a okolím. Pojďme se tedy podívat, jaké máme možnosti.
1. Dřevěná podlaha na terasu
Dřevěná venkovní podlaha je prostě klasika. Dřevo je přírodní materiál, který se do každé zahrady hodí nejlépe a doslova splyne s okolím. Samotné dřevěné desky však poměrně rychle podléhají negativním vlivům počasí i dřevokazných škůdců. Je tedy naprosto nezbytné, aby byly prkna před pokládkou řádně ošetřena, impregnována a případně i naolejována, nejlépe terasovým olejem. Toto ošetření by mělo zahrnovat ochranu proti škůdcům, plísním a houbám, UV záření a proti vlhkosti. O povrchy ze dřeva je také nutné pečovat pravidelně a nátěry jednou začas obnovit.
2. WPC desky na terasu
WPC je materiál složený zpravidla z 60 % z dřevní hmoty a ze 40 % z polyethylenu. Vyznačuje se vynikajícími vlastnostmi a vysokou odolností plastu, ale zároveň přírodním vzhledem dřeva. Tyto „plastové“ WPC desky na terasu potřebují minimum péče, stačí je pouze setřít mokrým hadrem jako běžnou interiérovou podlahu. Odpadá výměna poškozených či shnilých prken, pravidelné ošetřování povrchu a tak dále. WPC terasové desky jsou odolné vůči vlhkosti, stálobarevné a bezpečné – povrch je protiskluzový a netvoří se na něm třísky, takže pro rodiny s malými dětmi naprosto ideální věc!
3. Keramické dlaždice na terasu
Dalším „evergreenem“ jsou keramické dlaždice. Ty se používají snad všude – v koupelnách, v kuchyni, v chodbě, a dokonce i venku. Keramika je odolná a snadná na údržbu. Mínusem může být křehkost dlaždic, kdy je pád těžšího předmětu může poškodit. Další problém je, že vlhké dlaždice velmi kloužou, a tak hrozí nebezpečí úrazu. Keramika se tak jeví jako ideální podlaha na balkon nebo na kryté terasy a zimní zahrady. Keramické dlaždice se snadno udržují čistě a s pomocí tlakové myčky se jedná o jednoduchou a rychlou činnosti.
4. Plastová dlažba na terasu
Plastové dlaždice na terasu jsou další nenáročnou, odolnou a bezpečnou možností. Plastová dlažba potěší také velice jednoduchou montáží, kterou zvládne snad každý. Kompletují se totiž skoro jako velké puzzle a není tedy potřeba žádného nářadí. Podklad by měl být rovný, takže jsou skvělou volbou, pokud se vám nechce odstraňovat stará a nevzhledná podlaha; dají se totiž položit přímo na ni. Výhodou je také velké množství barev a vzorů, ze kterých si jistě vybere podle svého vkusu každý.
5. Zámková dlažba na terasu
Terasa ze zámkové dlažby je skvělou volbou tehdy, pokud máte chodníky nebo příjezdovou cestu ze stejného materiálu a terasa na něj bude navazovat. Vše tak bude působit úhledně a jednotvárně. Pokládka je však o něco náročnější – terén je potřeba dobře vyrovnat, vysypat vhodným štěrkem a samotné položení dlaždic chce také cvik. Na zhutnění zeminy, štěrku a následně i zámkové dlažby se často používá vibrační deska. Nejčastěji vám postačí jednosměrná. Tu a nebo jiné zakoupíte například zde. Nakonec je ještě potřeba do spár vpravit písek, aby se dlaždice nezačaly brzy pohybovat. Jinak je tento povrch skvělý pro venkovní použití; vydrží mrazy, déšť i přímé slunce, a navíc nevyžaduje žádnou větší péči.
6. Umělý trávník na terasu
Umělý trávník ocení hlavně rodiče menších dětí. Je měkký a bezpečný, proto nehrozí poranění ani při pádu. Pokládá se ale na již zhotovené povrchy, ty však mohou být i staré, takže například instalace venkovního koberce na starý betonový povrch je velmi rychlá a jednoduchá. Do koberce je pak ještě nutné vytvořit otvory pro odtok vody.
7. Betonové dlaždice na terasu
Betonové dlaždice byly dříve součástí snad každé zahrady. Jsou sice levné a vydrží „věčnost“, ale nevypadají příliš dobře, v létě jsou horké, takže se po nich naboso neprojdete, vlivem velkých teplotních výkyvů mohou některé kusy praskat, a pak je tu neustálé prorůstání plevele, který je potřeba zdlouhavě odstraňovat.
8. Kámen a beton na terasu
Do prostředí zahrady kromě dřeva přirozeně zapadá také kámen. Drcenou žulu, pískovec či jiné druhy kamene lze koupit ve stavebninách či hobby marketech, přičemž se vždy jedná o přirozeně vypadající, ale z vrchní strany pěkně vyhlazené kusy kamenů, které se zapasují do betonu. Výsledkem je odolný a přirozený povrch, který bude stačit zamést nebo polít vodou. Musíme však (stejně jako u betonové dlažby) počítat s tím, že i kameny budou v létě rozpálené a dotek bosou nohou tak bude velmi nekomfortní.
9. Litá podlaha na terasu
Krásný kamínkový vzhled mají také čím dál populárnější lité podlahy. Jedná se o směs drobných kulatých oblázků různých druhů dle vaší volby s pryskyřicí. Tento povrch zvládá letní teploty o něco lépe, a tak se po kamínkách dá bez problémů chodit v naboso, což je navíc velmi příjemné. Před pokládkou není nutné vyrovnávat terén a je možné podlahu vylít prakticky kamkoliv. Nutná je však asistence odborné firmy.
Tip: My osobně doporučujeme dřevěnou nebo WPC terasovou podlahu.