Vytvořte si příjemné posezení či zahrádku i na malém balkonu!

Jak upravit balkon v paneláku nebo ve vašem domku? Podobnou otázku si klade opravdu mnoho lidí žijících v bytech. Balkony jsou obvykle šedivé, nudné a studené, zábradlí nevzhledné a celý balkon nepůsobí dobrým dojmem. Trávit čas na vzduchu, i když se vám zrovna nechce úplně ven, je ale příjemné. Přizpůsobte i tento prostor vašemu vkusu a pojďte se s námi podívat na malou inspiraci pro balkon jako ze škatulky!

Vylepšete staré balkonové zábradlí

balkon

Upřímně, zábradlí na panelákovém balkoně vypadá většinou hrozně. Největším trnem v oku pro majitele jsou jistě klasické sloupky na zábradlí balkonu, přes které jde vidět z ulice, což narušuje vaše soukromí. Řešením tohoto problému mohou být balkonové výplně, které se mezi jednotlivými sloupky propletou. Tyto výplně lze pořídit v mnoha provedeních, takže určitě najdete materiál i design podle svých představ. Nerezové sloupky na zábradlí nebo dřevěné zábradlí na balkon není problém – výplň lze použít v obou případech.
Co se týče větších zásahů, v paneláku příliš mnoho možností nemáte. Úplná výměna zábradlí za jiné vám pravděpodobně od sdružení vlastníků nebude povolena, a proto se budete muset spokojit s výplní a „vnitřními“ úpravami. Na vašem rodinném domě ale máte víceméně neomezené možnosti. Ať už se vám líbí moderní balkony s nerezovými prvky, prosklené zábradlí nebo dřevěné balkony, zvolit můžete dle vlastního uvážení a vkusu. Mnohem častěji se ale majitelé uchylují pouze k výměně zábradlí. Nezapomeňte ani na volbu odpovídajícího madla na zábradlí – zejména v případě, že na něj budete chtít umístit truhlíky s květinami.

Hřejivý koberec i moderní podlaha na balkon v paneláku

Své udělá samozřejmě také podlaha. Zde se budeme rozhodovat na základě toho, zda je balkon zasklený či nikoliv. Pokud ano, můžete na podlahu s klidnou hlavou umístit koberec, který zahřeje chodidla i v zimních měsících, a vy se tak vyhnete nepříjemném u stání na ledové dlažbě. Mnoho lidí volí jako podlahovou krytinu PVC. Tento materiál nabízí nepřeberné množství vzorů a barev, na své si tedy přijde každý.
Pokud balkon není zasklený, musíme přistoupit k poněkud odolnějším variantám. Nejpoužívanější a nejvhodnější je dlažba. Výhodou je již zmíněná vysoká odolnost, dlouhá životnost a snadná údržba. Minusem může být nepříjemný chladný povrch. To má však snadné řešení – použití venkovní předložky či koberečku nebo rovnou obuvi. Na dlažbu lze umístit i umělý travní koberec, pod kterým nezůstává vlhkost a vypadá skvěle na balkonech plných zeleně.

Květiny i zelenina

balkón

Truhlíky a květináče plné květin se na balkonech objevují už roky. Nejoblíbenější jsou převislé druhy, které přerůstají přes zábradlí nebo přes závěsné květináče dolů. Jmenovat můžeme například petúnie, fuchsie nebo nesmrtelnou klasiku v podobě muškátů. Pokud se nechcete omezit pouze na estetiku, ale rádi byste měli v truhlíku i něco užitečného, zasaďte si bylinky. Jsou obvykle nenáročné na péči upotřebíte je téměř denně v kuchyni.

Velkým trendem je také pěstování zeleniny a ovoce na balkoně, a to zejména ve městech, kde lidé prakticky jinou možnost nemají. Tomu se přizpůsobili i šlechtitelé, díky kterým lze vybírat z celé řady odrůd určených do květináčů. Na balkoně tak můžete pěstovat balkonová rajčata, papriky nebo dokonce okurky či salát. Z ovoce jsou mezi balkonovými zahradníky oblíbené jahody, borůvky i miniaturní varianta kiwi.

S možnostmi, které moderní doba nabízí, se může balkonovému zahradničení věnovat kdokoliv – dokonce i ti, kteří jsou často mimo domov. O zálivku vašich rostlin se můžete samozřejmě postarat tak, že do misek pod květináči nalijete více vody, nicméně po pár takových pokusech zjistíte, že rostliny chřadnou přemokřením. Pro tyto případy je nejvhodnější pořízení kapkové závlahy, která dávkuje vodu hezky podle potřeb rostlin.

Pohodlné posezení

Rádi si ráno vypijete kávu na čerstvém vzduchu? Neváhejte tedy s pořízením pěkného balkonového posezení. Pro malé prostory je nejlepší sáhnout po nábytku skládacím. V případě potřeby jej jednoduše složíte, opřete o stěnu a během minuty máte dostatek prostoru i pro sušák s prádlem. Pokud pracujte z domu a přemýšlíte, že si občas váš notebook vezmete na čerstvý vzduch na balkón, pořiďte si raději pohodlné křesílko. Oblíbené jsou také závěsné stolky. Ty disponují háky, které jednoduše zavěsíte na balkonové zábradlí. Při výběru se zaměřte i na použitý materiál, zejména pokud je váš balkon nezasklený. Myslete na to, že dřevo potřebuje občasnou péči. Nejodolnější jsou samozřejmě kvalitní plasty nebo kov.

Inspirace na dekorace pro malý balkon

Výzdoba balkonu navodí pocit domova, zkrátka to pravé „hygge“. Vzhledem k tomu, že je balkon obvykle oddělený od interiéru, můžete na něm popustit uzdu své fantazii a není třeba příliš dbát na sladění nábytku či dekorací s vybavením bytu. Opatřete nábytek zajímavými polštářky, na strop zavěste romantické venkovní osvětlení v podobě žárovkového řetězu, stěny mohou zdobit aranžmá ze sušených květin. Dobře vypadají také dřevěné lampičky na svíčky, designové nebo ručně vyráběné květináče.
Balkon si můžete vyzdobit i podle aktuálního ročního období – zatímco na jaře jej sladíte do pastelových barev a truhlíky budou zdobit barevní petrklíče a narcisy, v létě vsaďte na výrazné barvy a prvky, které ve vás vyvolávají vzpomínky na dovolenou. Na podzim vytáhněte měkké polštářky a deky, do květináčů zasaďte chryzantémy, na stůl dejte voňavé svíčky a nezapomeňte ani na dýně. Nejoblíbenějším obdobím pro výzdobu je asi v každé domácnosti advent a my věříme, že s vánoční výzdobou si jistě rádi poradíte sami!