Terasa k bazénu – jaký materiál je nejvhodnější?

Domácí bazén je splněným snem mnohých z nás. Plavání je nejenom relax, ale patří mezi aktivity, při kterých se spálí nejvíce kalorií. Jenže abyste si mohli plně užívat všech jeho výhod, bude potřebovat úpravu také terasa kolem bazénu. Jen tak dosáhnete pohodlí při posezení, komfortní letní opalování a oceníte bezpečnou chůzi i nenáročnou údržbu.

Jaké možnosti se úprav terasy kolem bazénu nabízejí? Jaký obklad kolem bazénu bude nejvhodnější právě pro vás? Problémem není dlážděná podlaha k bazénu, dřevěná terasa kolem bazénu, obložení nadzemního bazénu, bazén v terase ani umělá prkna. Stačí si jen správně vybrat a užívat si komfortu při koupání, opalování, posezení nebo ležení na lehátku, a samozřejmě také bezpečnou chůzi, kterou zaručí právě terasa u bazénu.

Úprava kolem bazénu má určité zvláštnosti

Podlaha kolem bazénu má poněkud jiné nároky, které u jiných ploch není potřeba řešit. Bazén na terase potřebuje mít kolem sebe takový povrch, který se dá snadno očistit, abyste při koupání nepřinášeli na nohách nečistoty do vody.

Co kolem bazénu potřebujete dále? Odolnost vůči působení vody je samozřejmostí, ale určitě trvejte i na protiskluzové úpravě, která vám zaručí bezpečný pohyb. Další požadavky jsou už podobné jako u klasických teras – odolnost proti nárazu i oděru, bezprašnost a estetický dojem. 

Dřevěná terasa kolem bazénu

Terasa_bazen

Co kolem nadzemního bazénu nebo bazénu zapuštěného do terasy? Proč nevybrat dřevěná prkna na terasu? Dřevo vám nabídne nejen krásný přírodní vzhled, ale také měkkost povrchu. To vše za příznivé ceny. Pro terasy kolem bazénů jsou vhodná tvrdá nebo exotická dřeva. Jedinou nevýhodou dřeva je náročnější péče. Potřebuje pravidelné nátěry a impregnaci olejem. Tomu se však můžete vyhnout, zvolíte-li speciální terasová prkna. Ta mají již od výrobce impregnaci, nátěr a speciální úpravu, která zvyšuje odolnost. Mají také vyfrézované drážky, které brání uklouznutí. Terasové palubky mají nejen profilový povrch, ale také drážku a spoj na pero. Bez dalších úprav speciálními technologiemi budou po čase i taková prkna potřebovat údržbu. Proto mnozí zájemci o obložení bazénu dřevem volí odolná terasová prkna z exotického dřeva, která se vyznačují vysokou odolností a dlouhou životností. Údržba je minimální, proto se vyplatí vynaložit větší množství financí právě na takové dřevo.

WPC kolem bazénu je synonymem snadné údržby a bezpečí

WPC čili Woodplastic, to jsou bezúdržbová prkna z přírodního kompozitového materiálu. Tím je dřevitá moučka, polymer a barvivo v ideálním poměru. Materiál tak získává optimální užitné vlastnosti. Těmi jsou velmi dlouhá životnost a vysoká odolnost proti nejrůznějším vlivům.

Terasová WPC prkna jsou odolná vůči dešti, slunečním paprskům i nepříznivému prostředí. Není zde potřeba napouštění nátěry nebo údržba a podlaha odolá i škůdcům. WPC nepoškodí ani bazénová chemie. Pro bazénovou terasu určitě zvolte plná prkna, která mají vyšší nosnost, nemusí se kotvit na podloží a terasu není nutné spádovat. Jsou samozřejmě těžší a vyšší je i jejich cena. Investice se však rychle vrátí, výsledek je atraktivní a prkna si plně udržují barevný odstín. Bezúdržbovost a pohodlí jsou dalším bonusem WPC prken. Jsou plně bezpečná a rozhodně nehrozí, že byste si na nich zadřeli třísku nebo uklouzli.

Co byste ještě měli vědět o WPC prknech

terasa_okolo_bazénu_

Směs na výrobu WPC prken je patentovaná, skládá se z dřevité moučky z obnovitelných zdrojů a vysoko hustotního polymeru. Tento materiál je vyroben tak, aby byl odolný vůči teplotním výkyvům, mrazu, slunečním paprskům a chemii používané v bazénu. Jeho zdravotní nezávadnost je zaručena. Terasová prkna WPC nejsou jen odolná, ale i plně recyklovatelná. Nekroutí se, nedrolí ani nelámou. Jsou také barevně stálá a nezešednou ani nevyblednou. Na dotek jsou příjemná a nabízejí řadu barevných variant i povrchů. Mohou napodobovat exotická i domácí dřeva, přírodní vzory, hladký i zdrsněný povrch. Bezpečnost při pohybu zvyšují drážkované linky. Jde o ideální materiál na terasy kolem bazénů, které se používají i mimo klasickou letní sezónu, například pro zapuštěné kryté bazény. V podobném stylu je možno vybrat i další doplňky na terasy kolem bazénů.

Přírodní či umělý kámen nebo dlažba

Přírodní kámen mají bazény na terasu pouze ojediněle. Je těžký, finančně náročnější a jeho pokládka je obtížnější. Proto se nahrazuje kamenem umělým, který má vhodnější rozměry, nižší váhu a lépe se s ním pracuje. Přesto je potřeba úprava okolí nadzemního bazénu i jiných typů. Povrch pro montáž musí být totiž dokonale rovný. V létě se kámen rozpálí do nepříjemných teplot, na tvrdém povrchu se dá snadno uklouznout a pády jsou nebezpečné. Údržba je obtížná, protože povrch není dokonale rovný, a ze spár se časem uvolňuje písek, který se pak zanáší do bazénu. Také opravy nejsou jednoduché. Velmi často dávají ti, kdo s bazénem na terase začínají, přednost dlážděné podlaze. Je levnější a nabízí obrovský výběr vzorů i barev. Má však stejné nedostatky jako terasa s bazénem obložená kamenem, navíc může časem popraskat. Většina majitelů později mění povrch za praktičtější dřevěný nebo použijí WPC kolem bazénu.