Terasu z dřevoplastu zvládnete postavit sami

Kdo by nechtěl u domu krásnou terasu, klidné místo, kam se můžete uchýlit za krásného a v případě kryté terasy i deštivého počasí a kde se budete moci setkávat s rodinou a přáteli a pořádat různá sezení a oslavy? Neváhejte a začněte stavět. Pokud nechcete tuto práci svěřit specializované firmě, můžete se do stavby terasy pustit sami. Zvolíte-li jako materiál dřevoplast a budete-li postupovat přesně podle návodu, můžete stavbu bez problémů zvládnout. S WPC prkny se pracuje snadno, je však potřeba dodržet v návodu uvedené rozteče a správně připravit podklad:

  • ten musí být stabilní
  • je nutné zajistit větrání
  • a odvod vody

Jak tedy na montáž dřevoplastové terasy?

Připravte si potřebné nářadí a materiál

Před započetím prací si zkontrolujte, zda máte vše potřebné, nářadí, terasová prkna WPC a další doplňky a prvky.

Z nářadí budete potřebovat:

  1. truhlářskou tužku
  2. metr
  3. provaz
  4. vodováhu
  5. vrtačku a aku šroubovák
  6. ruční nebo ještě lépe přímočarou pilku

Spočítejte si spotřebu terasových prken na 1 metr čtvereční. Při výpočtu vycházejte z tvaru terasy, směru, jakým budete prkna pokládat a jak prořezávat. Vypočítejte si také spotřebu spojovacích prvků. Dále budete potřebovat materiál na podloží. Zde můžete zvolit štěrkové podloží s betonovými podpěrami nebo betonovou desku, vhodné je pořídit také obrubníky. Dobře položené podloží zaručí vaší terase funkčnost i stabilitu na dlouhá léta.

drevena-terasa

Ukázka dřevěné terasy. Mnohdy si ji lze s WPC terasou splést

 

Podloží s odtokem vody a větráním

U podloží je nesmírně důležité zajistit odvodnění, tedy odtok vody ze srážek. Pokud zvolíte štěrkové lůžko, což znamená podklad, který je propustný, může být podloží rovné. Jestliže jste dali přednost betonové desce nebo nějaké izolaci, bude potřeba vyspárovat povrch tak, aby voda odtékala směrem od budovy. Pokud je povrch připravený, vytvořte pro WPC prkna podpůrnou konstrukci, Nosiče se pouze volně pokládají, vzdálenost mezi nimi by měla být o něco méně než půl metru. Mezi nosiči, které na sebe navazují, nezapomeňte na dilatační spáru, aby se materiál mohl rozpínat a nebránil odtoku vody. Potom můžete pokládat dřevoplastová prkna, protože máte zajištěné odvětrávání.

Vyřešte nerovnosti povrchu a mezery

Není povrch stále úplně rovný? Pak použijte podložky z PVC. Jsou pevné, a při instalaci v rozestupech po 30 centimetrech pod nosiče se rozdíly ve výšce vyrovnají. Mezi prkny a podkladem je nutno dodržet vzduchovou vrstvu přibližně 3 cm. Při samotné pokládce je potřeba také kontrolovat mezery. Dilatační spáry musí být mezi jednotlivými prkny a také mezi prkny a dalším materiálem. Tyto mezery se podle umístění pohybují od půl centimetru do jednoho centimetru. Oceníte je při zvýšených teplotách, kdy materiál pracuje a roztahuje se. A jak se upevní terasová prkna? Nerezové klipy zakoupíte u výrobce materiálu pro terasu. Tyto klipy jsou skryté a přesně odpovídají vámi zakoupenému materiálu. Prkna upevněte a až poté zařezávejte přesahy. Na závěr umístíte zakončovací lišty. Ty se připevňují nerezovými vruty.

Závěrečné ošetření terasy

Vaše terasa je hotová? Pak ji osprchujte vodou. Použijte tlak, pomocí kterého spláchnete všechny nečistoty a prach. WPC materiál je v podstatě bezúdržbový, proto na něj nepoužívejte žádné další prostředky, jako jsou laky, mořidla, barvy a podobně. Pokud polijete povrch kávou, čajem nebo nakapete mastnotu, ihned prkna očistěte. Jestliže se tyto nečistoty dostanou do vnitřní struktury, vytvoří se nevzhledné skvrny. Slabší čisticí prostředky můžete použít v závěru sezony a také na jejím začátku. Povrch pak znovu pod tlakem osprchujte. Dobře postavená a udržovaná terasa vám bude sloužit a přinášet radost po dlouhou dobu a nebude vyžadovat žádnou složitou péči.