Tipy a triky, jak si zútulnit a vybavit balkon

Ani malý balkon nemusí zůstat opuštěný a nevyužitý. Stačí zvolit ten správný nábytek, efektivně rozmístit květináče, dekorace i osvětlení a vznikne příjemný prostor pro trávení času nejenom během letních měsíců. V následujícím článku vám poradíme, jak na to.

Balkonový nábytek

Nábytek na balkon by měl být především skladný, abychom se v prostoru necítili příliš stísněně a bylo možné se kolem posezení pohybovat. Nabízí se nábytek skládací, který při odchodu z balkonu jednoduše poskládáte a opřete o stěnu. Vznikne tak dostatek prostoru například pro sušák na prádlo, který je čas od času potřeba na balkon umístit. Další variantou může být závěsný stůl na zábradlí, případně nábytek z palet – ten ale oceníte pouze v případě, že balkon využíváte jen k odpočinku.

Okrasné květiny i užitečné bylinky

balkon

Kdo by někdy neobdivoval působivé balkony doslova obrostlé záplavou barevných převislých květin. Vypěstujte si vlastní muškáty či frézie i vy. Vysadit je můžete do samozavlažovacích truhlíků, které se pomocí háků jednoduše pověsí na zábradlí, nicméně vypadají skvěle i v závěsných květináčích. Zavlažovat můžete, balkónovou zeleň, také pomocí kapkové závlahy.
Kromě květin však můžete na balkoně pěstovat i užitečné rostliny, jako jsou bylinky, zelenina či drobné ovoce. Bylinky jsou naprostá klasika – je snadné o ně pečovat, využijete je při každém vaření a skvěle provoní prostor. Kromě nich můžete do truhlíků a květináčů vysadit například balkonová rajčata, zakrslé odrůdy borůvek či oblíbené jahodníky.

Úložné a odkládací prostory

Využijte každou píď tohoto malého prostoru – na stěny zavěste police, na které můžete uložit například již zmíněné květináče, ale i dekorace, potřeby pro pěstování květin a podobně. Pokud není váš balkon chráněn před povětrnostními vlivy, určitě není od věci umístění venkovního úložného prostoru v podobě truhly, která udrží v suchu například podsedáky na židle či prostírání na stůl.

Osvětlení pro večerní posezení

Byla by škoda se omezovat západem slunce, když si můžete teplý letní večer užít s vínem v ruce na čerstvém vzduchu. Nezapomínejte proto ani na osvětlení. To může být klasické nástěnné, nicméně dobrou službu udělají i solární zapichovací lampičky nebo světelný řetěz vhodný pro venkovní užití.

Dlažba nebo koberec?

Obvyklou podlahovou krytinou balkonů je keramická dlažba. Ta ale dokáže být poměrně studená, příjemnější bude jistě dřevěná podlaha. Podlahu si nechte pokrýt umělým trávníkem od odborníků – ten vlivem počasí netrpí, je měkký a udrží nohy v teple.

Zábradlí

Bydlíte-li na sídlišti a vaše zábradlí tvoří pouze laťky, pravděpodobně na balkoně příliš soukromí nemáte. To se dá velmi snadno napravit – použijte balkonovou zástěnu, kterou jednoduše provléknete mezi jednotlivými laťkami. Skleněné zábradlí představuje podobný problém, nicméně klasickou zástěnu použít nelze. V tomto případě se nabízí úprava skla na mléčné, nové výplně nebo speciální síťky, které vás uchrání před zvědavými pohledy kolemjdoucích.