Vážení zákazníci, dovolujeme si vás informovat, že ve čtvrtek 12. prosince bude naše provozovna z technických důvodů otevřena pouze do 13:00. Děkujeme za pochopení a omlouváme se za případné komplikace.

7 nejčastějších chyb při stavbě terasy

Dům se zahradou si dnes bez terasy neumíme představit. S přibývajícími slunečními paprsky a teplem chce každý trávit co nejvíce času venku, a právě terasa je k tomuto účelu dokonalá. Není problém objednat celou stavbu u odborníků, ale mnoho lidí chce ušetřit, a tak se do budování terasy pustí sami. Připraví si nářadí, zakoupí materiál a pustí se do práce. Pokud však nemají dostatek zkušeností, nemusí výsledek vypadat tak, jak si představovali. Jak tedy postavit terasu a kterým zásadním chybám se vyhnout? Podívejte se na pár pravidel, která vám pomohou vyhnout se osudovým omylům.

1. Počasí má zásadní vliv na umístění terasy

I když by se vám určitá orientace terasy hodila, nemůžete ji vždy umístit podle přání. Počasí by vám totiž dokázalo příjemný pobyt na terase pokazit. Při volbě místa pro terasu si promyslete, jestli vám bude příjemnější neustálé teplo nebo zda byste raději měli častější stín. To vše závisí na tom, na kterou světovou stranu bude vaše terasa směřovat. Zvolíte-li orientaci na sever, získáte větší stín, ale na terase bude také chladněji. Více slunečního záření zajistí terasa postavená na jižní straně. Terasa na východní straně bude přístupná slunečnímu záření jen v ranních hodinách, pak už se stává stinným místem. Na západní terase je slunečno po celý den, ale také větrněji. Důležité je i okolí terasy, větší počet stromů zajistí více stínu, ale bude také zadržovat vlhkost.

2. Podklad ovlivňuje životnost terasy

IMG_1110_small

Chcete, aby vaše terasa dlouho dobře sloužila? Pak musíte správně připravit podklad. Pokud si myslíte, že stačí pořídit dřevěná terasová prkna a položit je, nebude celek dlouho fungovat. Pod terasou musí být položený rovnoměrný podklad, většinou se jedná o štěrk nebo beton. Oba materiály však nelze kombinovat, pod celou plochou terasy musí být podklad stejný. I když zvolíte kvalitní a odolná terasová prkna z materiálu WPC, bez vhodného podkladu se vám terasa zkroutí a popraská. K podkladu pak samozřejmě patří dobře provedený rošt, jehož základem jsou podkladové hranoly. Rošt musí být pevný, hranoly položené ve vzdálenosti kolem půl metru od sebe, aby se terasová prkna neprohýbala. I podkladové hranoly a terasová prkna musí být ze stejného materiálu.

3. Materiál zvolte podle toho, jak chcete terasu užívat

K jedné z nejčastějších chyb patří nevhodný výběr materiálu, což se stává především kvůli snaze ušetřit. Dejte přednost kvalitě, materiál vám vydrží déle a nebudete muset řešit závady, které bývají právě důsledkem nevhodného materiálu. Zvažte to, jaké máte na terasu a její užívání požadavky, bude-li terasa otevřená nebo krytá. Vycházejte také ze svých finančních možností. Poté, co vše důkladně uvážíte, můžete volit materiál – dřevo, beton, kámen, dřevoplast nebo dlaždice. Nezapomeňte také na zastínění terasy, i to se vyplatí naplánovat a vybrat některý ze stínicích systémů.

4. Pozor na dilatační spáry

Vybrali jste si dřevěnou terasu? Pak musíte mít neustále na paměti, že dřevo jako přírodní materiál neustále pracuje. V létě se kvůli vysokým teplotám smršťuje a vysychá, v zimě na něj působí vlhkost a dřevo se roztahuje. Proto musíte mezi jednotlivými prkny ponechat dilatační spáry. Ty by měly mít rozměry alespoň 5 až 8 mm. Tato velikost spár umožní dřevu roztahování a nevzniknou přitom žádné nerovnosti a prkna se nebudou kroutit. Pokud si s pokládkou nebudete vědět rady nebo si nebudete jisti postupem, svěřte tuto část stavby terasy odborníkům. Ušetříte tak čas i finance při dalším případném odstraňování škod, které vznikly právě nedodržením velikosti dilatačních spár.

5. Na spoje jedině nerezový materiál

IMG_0637_small

Nabídka spojovacích materiálů je poměrně široká. Přesto, pokud chcete kvalitně spojit terasová prkna, použijte jako spojovací materiál nerez, jinak byste se mohli dočkat černých skvrn v okolí spojů. Dále budete volit mezi viditelnými a skrytými spoji. Viditelný spoj je nejpevnější, prkno se při něm provrtá pomocí vrutu do podkladového hranolu. U skrytého spoje se prkna uchycují z boku. To však není vhodné u měkčích materiálů, kde při nepřesném provedení dochází k poškození prken. Poté dbejte na údržbu a ošetřete povrch, ideálně dvakrát do roka. Vaše terasa si pak zachová dokonalý vzhled.

6. Dlažbu zvolte podle způsobu položení

Chcete na terasu položit dlažbu? Většina lidí nejdříve pořídí dlažbu, a až poté řeší způsob její pokládky. Jenže podle toho, zda zvolíte lepení nebo suchou metodu, vybíráte tloušťku dlažby. U lepené dlažby stačí centimetrová tloušťka, Ovšem zde je nutné dodržet přesně technologii pokládky, jinak po dvou zimách budete dlažbu měnit. Suchá metoda vyžaduje vrstvu dvou centimetrů, ta se pokládá na terče, štěrk nebo do trávy. Vše je snadnější a rychlé, s dlažbou lze i v budoucnu pracovat. Dříve hojně používaná betonová dlažba je silná a těžká, poměrně náročná na údržbu a vzhledově nenabízí mnoho možností, proto přednost dostává dlažba nebo dřevěná terasová prkna.

7. Nezapomeňte na základní ošetření a pravidelnou údržbu

I nově postavená terasa je vystavena okolním vlivům, především vlhkosti a slunečnímu záření. Proto by ihned po stavbě mělo být provedeno prvotní ošetření ochranným nátěrem na terasy. Poté by měla být terasa natírána alespoň jednou ročně olejem na terasy, čímž se výrazně zvýší její životnost. Nedochází také ke vzniku prasklin a dřevo nezačne brzy šednout. Jinak by mohlo docházet k poškození povrchu dřeva, usazování prachu a dalším poškozením, která by pak potřebovala náročnější opravy. Prevencí a pravidelnou údržbou si ušetříte čas i finance a vaše terasa bude ještě dlouho krásná.