Jak zastřešit terasu a pergolu?

Užíváte si rádi pobytu na terase nebo pod pergolou, ale občas vám pohodu naruší déšť nebo příliš žhavé sluneční paprsky? Pak byste měli zvážit zastřešení a zastínění terasy. Určitě bude z čeho vybírat, variant zastřešení teras je skutečně mnoho. Obecně se jedná hlavně o dva druhy zakrytí terasy. Pravděpodobně nejčastěji se buduje zastřešená terasa u domu pokrytý klasickými krytinami nebo deskami z polykarbonátu. Zastřešení pergoly polykarbonátem, dřevěné zastřešení terasy nebo krytá terasa neumožňují v horkých dnech dostatečné větrání. Náročnější, ale příjemnější variantou je posuvné zastřešení terasy či stahovací střecha na pergolu.

Vybírejte z pohyblivých zastínění

Samkit

Jaké výhody vám nabízí pohyblivé zastřešení terasy u domu? Pouhým stiskem ovladače prostor zastřešíte nebo naopak otevřete. Nemusíte se bát sluneční výhně ani náhlé přeháňky. Možností je zde více. Jednou z nich je terasa s pergolou. Zastřešení pergoly může tvořit například posuvná střecha ze speciální látky. Posuvné zastřešení pergoly tvoří pevná konstrukce, ta bývá dřevěná nebo lze zakoupit hotové hliníkové pergoly. Střecha na pergolu není pevná, ale tvoří ji látka, kterou je možno stahovat a zatahovat buď ručně, nebo pomocí elektrického motoru.

Pergola na terasu může být zastíněna také méně nápadnou markýzou. Na terase pak nemusíte mít sloupy. K dispozici jsou i terasové markýzy, které lze použít místo stávajícího zastřešení pergoly u domu.

Nechte se rozmazlit systémem pohyblivých desek

Novinkou zastřešení terasy u domu je systém pohyblivých desek SAMKIT. Tam, kde by stála pergola se stahovací střechou, jsou na konstrukci umístěny pohyblivé lamely. Ty se využívají i jako boční zakrytí pergoly nebo zastínění altánů a výklenků balkónů.

Pohyblivé pergoly bývají hliníkové nebo dřevěné, funkčně připomínají žaluzie a jsou dokonalou ochranou proti nepřízni počasí. Mateřskou zemí tohoto systému je Francie, a jeho popularita se rozšířila do celého světa. Zastřešená pergola u domu právě těmito pohyblivými deskami je nejen krásná, ale nabízí tepelný komfort spojený s jednoduchou montáží a také ovládáním, které dokáže použít každý uživatel. U hliníkových lamel si můžete vybrat i barvu. Lze si pořídit jak jednotlivé kusy, tak celý komplet. Lamely se dají spojovat do libovolné délky a velmi lehce nastavovat. Pokud je stínění SAMKIT instalován na strany pergoly, získáte dokonalé pohyblivé boční zakrytí terasy, takže budete mít dokonalé soukromí. Jeho instalaci lze bez problémů zvládnout svépomocí.

Bioklimatická terasa nebo pergola

bioklimatická pergola_1

Zastřešené pergoly obvyklými materiály a způsoby nemusí být tím pravým pro vás. Nevyhovuje vám pevná zastřešená pergola ani stahovací pergola? Toužíte po něčem modernějším? Pak by vašim potřebám mohla odpovídat bioklimatická pergola.

Funguje za každého počasí, můžete ji zatahovat nebo naklápět jednotlivé lamely. Tak si zajistíte plný komfort při posezení na terase. Kolem pergoly vede okap, který odvádí vodu a tající sníh, pergoly totiž musí být trochu pootevřené při sněžení nebo prudkém dešti. Naklápění lamel umožňuje jak zastínění, tak dostatečné proudění vzduchu, takže pod pergolou je stále příjemně a vzdušno. Budete mít pocit, že pod pergolou je chladněji než v okolí terasy. Konstrukce je masivní a je z hliníku. Ovládání je snadné, stačí ovladač nebo připojení k systému inteligentní domácnosti.