5 tipů, jak udělat z balkónu letní místo pro odpočinek

Dny jsou delší, světlo je do pozdního večera, takový čas je přímo určený pro letní grilovačky a odpočívání na zahradách. Vy, co máte balkón nezoufejte. Poradíme vám jak si i z menšího balkónu nebo lodžie udělat útulné místo na odpočinek. 

1. Odrazte se od podlahy

Na výběr máte od praktické dlažby, přes dřevěné podlahy, až po umělý trávník. Pokud ovšem už podlahu máte a nevyhovuje vám můžete použít tkaný koberec. Dřevěné podlahy jsou poslední dobou trend, protože připomínají atmosférou zahradní pergolu. Umělá tráva je taky velmi využívaná, a to hlavně z důvodu své měkkosti a pohodlnosti pro chůzi. V případě že doma máte děti, které svůj čas na hraní tráví převážně na zemi, tato varianta je nejlepší. V neposlední řadě zmiňovaná praktická dlažba je jednoduše omyvatelná krytina. Taky je jednoduše kombinovatelná. Takže je čistě na vás do čeho se pustíte.

2. Pohodlný nábytek

balkon

Důležité pro odpočinek je mít si na co sednout nebo lehnout. Tady je na vás, co vám bude pohodlné. Můžou to být plastové, dřevěné, či dřevo-kovové židle, křeslo nebo houpačka. Plastové židle jsou obyčejné, ale pokud máte málo prostoru, můžete je zvolit kvůli jejich skladnosti. Dřevěné židle jsou estetické, protože ladí téměř k čemukoliv. Křeslem chybu neuděláte, a pokud máte prostor houpačka potěší především děti, ale určitě i vás. Další možností je nábytek z palet, který je stále populárnější.

3. Vytvořte si zelenou oázu

Pokud bydlíte v centru města, taková zeleň na balkóně nebude od věci. Pročistí vzduch okolo, když zvolíte voňavé rostlinky, navodí to krásnou svěží atmosféru. Rostlinky můžete vložit do truhlíku, které zavěsíte z vnější strany zábradlí, nebo do hranatých květináčů na zem. Taky si můžete pomoct poličkami na stěnu a udělat si „zelený koutek“

A náš tip na rostlinky? Pořiďte se zelenec nebo kostřavu medvědí. Z okrasných rostlin muškáty nebo pelargonie. Chybu neuděláte ani kaktusem nebo levandulí, které vám svou vůní pomůže uklidnit nervy. Pokud hledáte něco na pěstování může to být třeba bazalka, máta, nebo rozmarýn. Poslouží jako přísady do kuchyně a také krásně voní. Jestli jste zahrádkář můžete si zkusit vypěstovat klidně i jahody, rajčata, papriky či hrášek.

4. Doplňky

Balkóny a lodžie mohou být doplněny různými doplňky. Určitě oceníte praktické hlavní světlo na stropě, můžete si ale pořídit jen lampičku na čtení nebo práci po večerech, anebo světelné řetězy a svíčky. Další doplněk může být dřevěná truhla, které poslouží jako úložný prostor a jako místo na sezení. Co nesmí chybět jsou polštáře na židle, křesla a deky na chladnější večery. Měkký sedací pytel se taky neztratí, stejně jako slunečník, který vás ochrání před slunečními paprsky. Ten si ale pořádně zajistěte, aby vám při poryvu větru neuletěl. 

5. Barvy 

Své místo si můžete efektivně zútulnit pomocí barev, ale opatrně je důležité to nepřehnat. Jestliže je zvolen jasný odstín omítky, nábytek by neměl být pestrobarevný. Zajímavým tipem je kombinovat barvy s barvami interiéru, aby vám tak vznikla jedna místnost rozdělena na vnitřní a venkovní část.